Game Garaj Slayer R9T XL-5070 V2.12 İnceleme
Game Garaj Slayer R9T XL-5070 V2.12'yi Forza Horizon 6, Kingdom Come: Deliverance II, The Blood of Dawnwalker ve Crimson Desert'te test ettik. Sonuçlar nasıl?
Game Garaj, Slayer serisiyle son dönemin parlayan yıldızlarından biri. Hem tasarım hem de donanım tarafındaki çeşitliliğiyle gerçekten oyunculara odaklı modellere imza atıyorlar. Bir süredir test ettiğim Slayer R9T XL V2.12 de bu modellerden biri. Bu içeriğimizde de hem bu laptopun özelliklerine hem de tabi ki oyun testlerine bakacağız.
Game Garaj Slayer R9T XL-5070 V2.12 İnceleme
Öncelikle Slayer serisinde birçok model var. Kafa karışıklığı olmaması açısından belirtelim, bizim incelediğimiz model Game Garaj Slayer R9T XL-5070 V2.12. Firmanın resmi sitesinde bu modeller detaylı bir şekilde listelenmiş. Hatta seçtiğiniz modelde RAM ve SSD gibi bileşenler için özelleştirmeler bile yapabiliyorsunuz, bu da tamamen sizin bütçenize kalmış bir durum. İncelediğimiz 32 GB RAM ve 1 TB SSD'li yapılandırmanın firmanın sitesindeki fiyatı, bu yazıyı hazırladığımız sırada 136.499 TL.
| İşlemci | AMD Ryzen 9 8945HX (16 çekirdek, 32 iş parçacığı, 5.4 GHz) |
|---|---|
| Ekran kartı | NVIDIA GeForce RTX 5070, 12 GB GDDR7, 100 W + 15 W Dynamic Boost |
| Bellek | 32 GB (2x16) DDR5 5200 MHz, en fazla 64 GB |
| Depolama | 1 TB NVMe M.2 SSD, 2 adet M.2 yuvası |
| Ekran | 18 inç IPS, 2560x1600, 180 Hz, 300 nit, %100 sRGB |
| Pil ve adaptör | 4 hücreli 80 Wh, 280 W adaptör |
| Kablosuz | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 |
| Ağırlık | 2.7 kg |
| Fiyat | 136.499 TL |
Tasarım: 18 inç ama hantal değil
Slayer R9T XL sade ve kompakt bir tasarıma sahip. 18 inçlik ekranına rağmen ağırlığı 2.7 kg. Cihazı kaldırdığınızda alt tarafta geniş havalandırma mazgallarını görüyorsunuz. Arka tarafta da sıcak havayı dışarı attığı iki şerit halinde hava kanallarına yer verilmiş. Zaten 3 fanlı yeni bir soğutma sistemi var ve soğutma performansı baya iyi.

Arka kapağı açtığımızda ise neredeyse anakartın tamamını kaplayan metal bloklar karşılıyor bizi. Eski laptoplarda kapağı kaldırdığınızda genelde soğutma bloğunu ve fanları görürdünüz, RAM ve SSD'nin bulunduğu alanlar ise açıkta kalırdı. Burada bu blokları ayrı ayrı kaldırabiliyorsunuz. Yani diyelim bir bellek ya da SSD güncellemesi yapacaksınız, ilgili kısmı kaldırıp işlem yapmak çok basit.
Ayrıca bu metal yapı, tam iki fanın arasına denk gelen iki büyük bakır boru ile desteklenmiş. Metal plakalar, bileşenlerin üzerindeki termal pedler derken sıcaklık tarafında tasarım anlamında hemen hemen her şey yapılmış.

Siyah bir kasaya sahip ve plastik, alüminyum ağırlıklı bir malzeme kullanılmış. Buna rağmen parmak izi problemi yok denecek kadar az. Bu konuda beni diğer modellere göre baya bir şaşırttı.
Klavye tarafında membran bir tasarım kullanılmış ve numpad de var. Üzerinde Copilot tuşu bulunuyor. Touchpad alanı gayet geniş tutulmuş. Yazı yazarken ve günlük kullanımda hiç şikayetim olmadı. Klavyede WASD ve yön tuşları hafif saydam bir tasarıma sahip, yön tuşları da diğerlerinden biraz aşağıya ayrılmış. Özellikle klavye ışığını açtığınızda gerçekten çok tatlı duruyorlar.

Ekranın üst kısmında iyi gizlenmiş 1080p bir kamera var. Kamera kısmı tasarım dilini bozmamış, hem üst hem de yan çerçeveler gayet ince. Kameranın hemen yanında fiziksel olarak açıp kapatabileceğiniz mini bir kızak bulunuyor. O kadar küçük ki ben ilk bakışta fark edemedim bile. Çok iyi olmuş diyebilirim.
Ekran kısmı klasik ikili menteşe yapısına sahip ve kapağı açıp kapattığınızda laptopu çok sarsmıyor. Hemen altında hafif yukarı doğru bakan hoparlör kısmını görüyoruz. Bu tarz laptoplarda hoparlör mazgalları genelde klavyenin sağında solunda olur, burada ise ses doğrudan size doğru gelecek şekilde konumlandırılmış. Bu hoparlör tasarımını baya beğendim. Burada SteelSeries'in Nahimic 3D ses teknolojisi kullanılmış. Sanal 7.1 desteğiyle günlük kullanımda gayet işinizi görecek bir ses kalitesi var.
Ekran özellikleri
Ekran tarafında 18 inçlik, laptop modellerine göre devasa bir ekran var. Bu ekran 2560x1600 çözünürlüğe sahip, yani QHD+ bir ekran. 16:10 en boy oranından dolayı klasik 2K ekranlardan bir tık daha yüksek, 2.5K'ya yakın bir çözünürlük var.
180 Hz yenileme hızı hem hikaye tabanlı oyunlarda hem de Counter-Strike 2, Valorant gibi rekabete dayalı oyunlarda gayet yeterli. IPS bir panel var ve parlaklık 300 nit seviyesinde. 16.7 milyon renkte %100 sRGB, DCI-P3 sertifikası bulunuyor. Bu da ekranı yalnızca oyun için değil, Premiere gibi programlarda video düzenleyenler için de cazip hale getiriyor.
Giriş çıkış üniteleri
Giriş çıkış ünitelerine baktığımızda hem yerleşim hem de tercih anlamında iyi bir dizilim görüyoruz. Ben arka tarafa da uygun girişleri konumlandıran modelleri seviyorum, bu da onlardan biri. Cihazın arka tarafında tam merkeze güç girişi konumlandırılmış. Arka tarafta ayrıca HDMI 2.1 ve Mini DisplayPort 2.1 girişleri dışında bir Type-C girişi de bulunuyor. 10 Gbps hızındaki bu Type-C girişi DisplayPort 2.1 ve 140 W güç beslemesi desteğine sahip.

Sol tarafta 2.5 Gbps desteğine sahip bir Ethernet portumuz var. Hemen yanında 5 Gbps desteğine sahip USB 3.2 Gen 1 girişi bulunuyor. Sol tarafta ayrıca 3.5 mm'lik kulaklık girişi dışında 10 Gbps hızında bir Type-C portuna da yer verilmiş. Kablolu kulaklık kullananlar için jak girişinin korunması bence güzel bir detay, çünkü artık bunu da çok koymuyorlar.

Sağ tarafa baktığımızda ise Kensington kilidi dışında iki tane 5 Gbps hızında USB 3.2 Gen 1 girişi görüyoruz. Hemen yanında da tam boyutlu kart okuyucu yer alıyor. Yani oyun dışında video işleri yapan, DSLR kamera kullanan kullanıcılar için de ekstra bir aparat aramaya gerek kalmamış. Dediğim gibi hem konumlandırma hem de çeşitlilik anlamında gayet yeterli giriş çıkış ünitesi bulunuyor. Unutmadan, cihazda Wi-Fi 6 desteği var. Bluetooth tarafında 5.3 standardına yer verilmesi de güzel bir avantaj olmuş.

Donanım özellikleri
Ryzen 9 8945HX ve Cinebench R23 sonuçları
Gelelim asıl önemli kısma, yani donanım tarafına. Öncelikle işlemci tarafında 16 çekirdekli AMD Ryzen 9 8945HX bulunuyor. 32 iş parçacığına sahip bu model, 64 MB L3 ve 16 MB L2 olmak üzere toplam 80 MB ön belleğe sahip. Turbo frekansta 5.4 GHz hızına kadar çıkabiliyor.
Bu arada CPU tarafında bu yeni modelde watt değeri 85'e çıkarılmış, bir önceki modelde bu değer 55 watt'tı. Yani neredeyse 30 watt'lık bir artış var ve bu fark performansa doğrudan yansıyor. Bu işlemci oyun performansı dışında çoklu çekirdekte de iyi sonuçlar veren bir model. Zaten kas gücü iyi bir işlemci, hatta masaüstü modelleriyle kafa kafaya gidecek bir işlemci.
Burada render performansı da öne çıkıyor. Ben hem oyun oynadığım hem de oynadığım oyunları Premiere gibi programlarda işlediğim için benim açımdan süper çözüm üreten bir model. Cinebench R23 testinde tekli çekirdekte 1917, çoklu çekirdekte ise 32192 puan aldı.
Sıcaklık tarafında işlemci boştayken zaten çok düşük ısılarda çalışıyor. Oyunlarda ise işlemcinin 75 ile 90 derece arasında çalıştığını görüyoruz. En yüksek değerleri The Blood of Dawnwalker ve Crimson Desert gibi zorlayıcı oyunlarda gördük. Ekran kartı ise testler boyunca 60-65 derece bandında kaldı. Üstelik bütün oyun testlerini Turbo modunda yaptık ve fan sesi beklediğimiz kadar yüksek değildi. Patlamaların ve partikül efektlerinin yoğun olduğu sahnelerde bile fanlarda ani bir bağırma olmadı.
32 GB DDR5 bellek yeterli mi?
RAM tarafında 2x16 GB olmak üzere 5200 MHz hızında, 32 GB DDR5 bellek var. Cihazın 64 GB'a kadar bellek desteği bulunuyor. Fakat anakart üzerinde iki RAM yuvası var ve ikisi de dolu. Yani 64 GB'a çıkmak isterseniz elinizdeki iki 16 GB'lık modülü çıkarıp yerine 2x32 GB takmanız gerekiyor. Bu yüzden bütçeniz varsa ve bir güncelleme yapacaksanız, bunu satın alırken özelleştirme seçeneğiyle en baştan yapmak daha mantıklı.
32 GB zaten hem çoklu işlemlerde hem de oyun tarafında sizi uzun bir süre götürecektir.
Diğer taraftan 32 GB zaten hem çoklu işlemlerde hem de oyun tarafında sizi uzun bir süre götürecektir. Bellek fiyatlarını göz önüne aldığımızda bence bu tarz bir güncellemeye gerek yok. Laptoplarda iki RAM yuvası zaten standart, bunu bir eksi olarak görmemek lazım. Sadece ileriye dönük düşünenlerin bilmesinde fayda var.
1 TB SSD ve CrystalDiskMark sonuçları
Depolama tarafında ise 1 TB'lık M.2 NVMe SSD bulunuyor. CrystalDiskMark testinde sıralı okumada 4.584 MB/s, sıralı yazmada ise 1.864 MB/s değerlerini görüyoruz. Cihazda iki tane M.2 SSD yuvası var ve bunlardan yalnızca biri dolu. Yani ileride ihtiyacınız olursa ikinci yuvaya 1 TB ya da 2 TB'lık bir SSD takarak depolama alanını kolayca artırabilirsiniz.
| Test | Okuma | Yazma |
|---|---|---|
| SEQ1M Q8T1 | 4.584 MB/s | 1.864 MB/s |
| SEQ1M Q1T1 | 2.644 MB/s | 2.498 MB/s |
| RND4K Q32T1 | 697 MB/s | 473 MB/s |
| RND4K Q1T1 | 64 MB/s | 216 MB/s |
RTX 5070 ekran kartı
Bu modelde RTX 5070 grafik kartı bulunuyor. Mobil bir grafik kartı ve 12 GB'lık GDDR7 belleğe sahip, bellek genişliği 128 bit. Güç tarafında 100 watt'a Dynamic Boost ile gelen 15 watt eklendiğinde toplamda 115 watt'a çıkabiliyor. MUX Switch özelliği de tabi ki var ve bu sayede GPU'yu iki farklı modda çalıştırabiliyorsunuz. Bence RTX 5070, laptoplar için en ideal grafik kartlarından biri. Oyun testlerinde de bunu net bir şekilde görüyoruz.
Oyun testleri
Kağıt üstündeki bu değerlerin asıl karşılığı oyunlarda ortaya çıkıyor. Bu yüzden Slayer R9T XL'yi dört farklı oyunda test ettik: Forza Horizon 6, Kingdom Come: Deliverance II, The Blood of Dawnwalker ve Crimson Desert. Testlerin hepsini ekranın kendi çözünürlüğünde ve laptop Turbo modundayken yaptık.
Forza Horizon 6
İlk oyunumuz Japonya'da geçen Forza Horizon 6. Forza aynı zamanda ekran kalitesini test etmek için de çok iyi bir oyun. V-Sync'i kapatıp grafik ön ayarını en üst seviye olan Ekstrem+RT'ye getirdik. DLSS ve kare oluşturma açıkken 100-130 FPS aralığında sonuçlar alıyoruz. Oyun bu ayarlarda baya baya yağ gibi akıyor. Ağaçları devirip etrafı dağıttığımız, partiküllerin havada uçuştuğu anlarda bile ciddi bir düşüş görmedik.

DLSS ve kare oluşturmayı kapattığımızda ise ışın izlemenin yükü kendini gösteriyor ve FPS 33-37 aralığına iniyor. Işın izlemeyi kapatıp yine Ekstrem ayarlarda, DLSS olmadan oynadığımızda 70 FPS civarına çıkıyoruz. Işın izleme kapalıyken DLSS'i Dengeli moda alıp kare oluşturmayı da açtığımızda ise sonuçlar 130-155 FPS aralığına fırlıyor.
Kingdom Come: Deliverance II
İkinci oyunumuz, benim için son yılların en iyi oyunlarından biri olan Kingdom Come: Deliverance II. Tam ekran ve 2560x1600 çözünürlükte genel kaliteyi ve gelişmiş görüntü ayarlarının tamamını Ultra'ya getirdik, V-Sync ise kapalı. DLSS 4 Dengeli moddayken açık alanda 77-85 FPS aralığında sonuçlar alıyoruz. Normalde performans sorunlarının yaşandığı Kuttenberg şehrinde ise 100 FPS civarına çıkıyoruz.

DLSS'i tamamen kapattığımızda bile oyun 50-60 FPS arasında çalışıyor ve kamerayı sağa sola çevirirken ciddi bir takılma hissetmiyoruz. DLSS'i Performans moduna aldığımızda ise görüntü kalitesinden çok fazla ödün vermeden 100 FPS civarına çıkıyoruz. Kingdom Come gibi büyük ölçekli bir RPG için bu sonuçları gayet başarılı buldum.
The Blood of Dawnwalker
Üçüncü oyunumuz bu yılın en sağlam oyunlarından biri olan The Blood of Dawnwalker. Bu oyunu bilerek seçtik, çünkü ne kadar başarılı olsa da optimizasyon konusunda ciddi sıkıntıları var. Zaten masaüstü bilgisayarımda da çok dalgalı bir performans alıyorum. Çok iyi optimize edilmiş oyunların yanında böyle zorlayıcı bir oyunda da test yapmak bence önemli.

Tüm ayarlar Ultra'dayken FPS 45-55 arasında dalgalanıyor. Ön ayarı Yüksek'e çektiğimizde 70-80 FPS aralığına çıkıyoruz, en düşük değer ise 66 civarında. Ultra ayarlarda DLSS'i Dengeli moda alıp kare oluşturmayı açtığımızda 65-85 FPS arasında sonuçlar alıyoruz ve savaş sırasında bile FPS 60'ın altına düşmüyor. Aynı ayarlarla ön ayarı Yüksek'e indirdiğimizde ise 90-115 FPS aralığına çıkıyoruz. İlginç bir şekilde şehirde, açık alanlara göre daha yüksek FPS alıyoruz. Bu da oyunun ne kadar dengesiz olduğunu gösteriyor.
Crimson Desert
Son oyunumuz Crimson Desert. Bol partikül efekti, patlamalar ve kalabalık savaş sahneleri olduğu için performansı zorlamak adına iyi bir seçim oldu. Sinematik ayarlarda, ışın izleme açıkken DLSS 4'ü Dengeli modda kullandığımızda 100 FPS civarında sonuçlar alıyoruz. Bombaların patladığı, sisin ve dumanın her yeri kapladığı anlarda bile FPS 99-100 seviyesinde kalıyor.

DLSS'i ve kare oluşturmayı kapatıp ışın izleme kapalıyken Sinematik ayarlarda oynadığımızda FPS 40-45 aralığına düşüyor. Işın izlemeyi ve güneş ile ay gölgelerini de açarak oyunu olabilecek en zorlu ayarlara getirdiğimizde ise 34-38 FPS alıyoruz, yine de 30 FPS'in altına düşmüyor. Aynı ayarlarda DLSS 4'ü Ultra Performans moduna aldığımızda ise 110-120 FPS civarına çıkıyoruz. Anlık düşüşlerde en düşük 65 FPS'i gördük ama takılma hissettirecek bir durum olmadı.
| Oyun | Ayar | Sonuç |
|---|---|---|
| Forza Horizon 6 | Ekstrem+RT, DLSS ve kare oluşturma açık | 100-130 FPS |
| Forza Horizon 6 | Ekstrem+RT, DLSS kapalı | 33-37 FPS |
| Forza Horizon 6 | Ekstrem, ışın izleme kapalı, DLSS Dengeli ve kare oluşturma | 130-155 FPS |
| Kingdom Come: Deliverance II | Ultra, DLSS 4 Dengeli | 77-100 FPS |
| Kingdom Come: Deliverance II | Ultra, DLSS kapalı | 50-60 FPS |
| Kingdom Come: Deliverance II | Ultra, DLSS 4 Performans | 100 FPS civarı |
| The Blood of Dawnwalker | Ultra, DLSS Dengeli ve kare oluşturma | 65-85 FPS |
| The Blood of Dawnwalker | Yüksek, DLSS Dengeli ve kare oluşturma | 90-115 FPS |
| Crimson Desert | Sinematik, ışın izleme açık, DLSS 4 Dengeli | 100 FPS civarı |
| Crimson Desert | Sinematik, tüm ışın izleme açık, DLSS kapalı | 34-38 FPS |
| Crimson Desert | Sinematik, tüm ışın izleme açık, DLSS 4 Ultra Performans | 110-120 FPS |
Pil özellikleri ve yazılım
Pil tarafında 4 hücreli, 80 Wh'lik lityum iyon bir batarya var. Cihaz 280 watt'lık ince bir adaptörle geliyor.

Yeri gelmişken yazılım tarafında kontrol merkezi de çok basit ve işlevsel olmuş. Kontrol merkezi ile klavye aydınlatmasını özelleştirebilir, işlemci watt değerlerini değiştirebilir, fan modunu Turbo'ya alabilir, performans profilleri arasında geçiş yapabilir ve MUX Switch yapısını kontrol edebilirsiniz.

Game Garaj Slayer R9T XL-5070 V2.12 alınır mı?
Game Garaj Slayer R9T XL-5070 V2.12, oyun performansıyla beni bazı oyunlarda gerçekten şaşırttı. Özellikle The Blood of Dawnwalker gibi optimizasyonu sıkıntılı oyunlarda bile gayet iyi bir performans verdi. RTX 5070 ve Ryzen 9 8945HX ikilisi, DLSS ve kare oluşturma desteğiyle 2560x1600 çözünürlükte güncel oyunları rahatça çalıştırıyor.
18 inçlik ekranına rağmen hantal bir yapısı yok, 2.7 kg ağırlığıyla oyuncu laptoplarında alıştığımız kütük hissini vermiyor. 180 Hz QHD+ ekranı, zengin giriş çıkış seçenekleri ve kart okuyucusuyla oyun dışında video düzenleme gibi işler için de iyi bir alternatif. Tek dikkat edilmesi gereken nokta iki RAM yuvasının da dolu gelmesi. İleride 64 GB'a çıkmayı düşünüyorsanız bunu satın alırken yapmanızı öneririm.

